Japin, Japin, Japin, Japin, Japin, Japin, Japin, Japin, Japin, Japin, Japin

Voor wie het nog niet wist of had begrepen: Arthur Japin is de grote man in de boekenweek. Niet alleen schreef hij het geschenk, ook verscheen een bundel met twee novellen van Japin en een boekje over Japin, met foto’s uit het foto-album van Japin, een gesprek met Japin en een Japin-quiz, waarin de Japinlezer zijn kennis over Japin kan testen en daarmee aardige Japinprijzen kan winnen, naast diverse andere Japin-uitgaven en andere Japin-activiteiten. Met het geschenk kun je dan ook nog gratis in de speciale Japintrein naar Deventer, waar Japin zijn muzikale kunsten vertoont.
Japin is al hot sinds het enorme succes van zijn roman De zwarte met het witte hart, en toont zich ook in het boekenweekgeschenk De grote wereld een liefhebber van het aparte en merkwaardige. Zijn twee helden zijn ditmaal ‘gewoon’ blank, hoewel Joods, maar klein – hoe zeg je dat tegenwoordig netjes in het Nederlands, wat de Amerikanen vertically challenged noemen: mensen die op een gegeven moment niet meer groeien. Vroeger zouden we dan hebben gesproken over lilliputters of dwergen, maar dat mag niet meer (gnomen of kabouters zijn helemaal uit den boze). Buitenstaanders zijn het in ieder geval, zoals vrijwel alle helden van Japin, die zichzelf uiteraard ook als zodanig beschouwt.
Ethische bespiegelingen
~
“Waarom is dat toch,” vraagt Lemmy, “dat iedereen ons altijd maar geanimeerd wil zien? Liever niet zoals we zijn, maar alsof wij uit uw fantasie komen.”
“Ach, uw werkelijkheid kunnen wij ons toch niet voorstellen,” antwoordt de arts zacht, “niet echt. Alleen door haar te verluchtigen kunnen we er nog enigszins mee omgaan.”
Die vragen komen ook aan bod in De klank van sneeuw, waarin twee novellen van Japin werden gebundeld, met een erg grote letter, zodat het een echt boek is geworden. Opnieuw zijn het entertainers die reflecteren op hun eigen rol. In het eerste verhaal strandt een klassieke zangeres in een hotel, waar zij nadenkt over leven en werk, terwijl zij zich bespied weet door de onbekende bewoner van de naastgelegen kamer. In het tweede verhaal repeteert een actrice, wat ook weer aanleiding is voor veel bespiegelingen. Reuze diepzinnig allemaal, zoals we dat van Japin gewend zijn.
De wereld van Japin
~
Wie na al dat verbale geweld nog niet genoeg heeft van Japin kan terecht bij een klein boekje, met foto’s van Japin, een interview met Japin, plus beschouwingen over het werk van Japin en zelfs een potloodtekening van Japin, met als uitsmijter een quiz over het werk van Japin. De winnaar mag persoonlijk een vraag aan Japin stellen en krijgt daarop ook antwoord, van Japin. De tweede prijs bestaat uit boeken van Japin, de derde heeft niets met Japin te maken. Verder ter gelegenheid van de boekenweek nog meer uitgaven van Japin. Je zou er jeuk van krijgen.
Arthur Japin • De grote wereld • Uitgever: CPNB • Gratis • ISBN: 9059650271
Arthur Japin • De klank van sneeuw • Uitgever: De Arbeiderspers • Prijs: € 11,50 • 119 bladzijden • ISBN: 9029563362
Lees ook: Boekenweek 2006 – een overzicht