Fictionele geschiedenis

De eerste twee vertaalde delen van de tiendelige Japanse reeks The Times of Botchan, tussen 1986 en 1996 getekend door Jiro Taniguchi (The Walking Man) en geschreven door Natsuo Sekikawa, vormen een fraai stukje fictionele geschiedenis in stripvorm, gebaseerd op een nooit vertaald boek. Twintig jaar naar dato blijkt de serie in geen enkel opzicht verouderd.
~
Neuroot
Soseki wordt gepresenteerd als een drankzuchtige en melancholieke neuroot, die in deze tumultueuze periode van dag tot dag, in bijna voortdurende staat van vertwijfeling leeft. Hij is een pathetische maar aandoenlijke elitefiguur, die temidden van een sociale en politieke chaos zijn toevlucht zoekt in het beschrijven van een oertraditionele romanfiguur. Hij is ook werkzaam als universitair docent, en komt zodoende voortdurend in aanraking met andere allerlei historische figuren: literatoren, politici, rebellen, enzovoorts. Een arsenaal aan historische figuren passeert de revue, van wie de historische relevantie uitvoerig uitgelegd wordt.
~
Aanzien
Jiro Taniguchi staat in Frankrijk in zeer hoog aanzien; een groot deel van zijn oeuvre, waaronder de gehele besproken reeks, is er inmiddels vertaald. Slechts een handvol titels heeft daarentegen zijn weg naar een Engelstalig publiek gevonden, maar Taniguchi had zich met het Britse Fanfare, dat van plan is meer van zijn werk te publiceren, geen betere uitgever kunnen wensen. De boeken zijn prijzig, maar zeer netjes vormgegeven en voorzien van inleidende essays, fotomateriaal en tekenschetsen. Het enige nadeel is de vertaling, die vaak amateuristisch overkomt.
The Times of Botchan, vol. 1. 144 pagina’s / £9.99 / ISBN 8496427013.
The Times of Botchan, vol. 2. 128 pagina’s / £9.99 / ISBN 8496427099.