Twee non-figuratieve meesters

.
Neem het hele oeuvre van Christopher Wool en dat van Emil Schumacher bij de hand en je krijgt twee dikke publicaties. Boeken over verschillende tijdperken met verrassende overeenkomsten. Twee boeken ook met veel duiding van de kunstenaars in kwestie.
Beide publicaties besteden veel aandacht aan de achtergronden van de artiest, de invloeden die ze gebruikten en waarden waartegen ze zich afzetten. Ondanks de uiteenliggende tijdperken en stromingen zijn er overeenkomsten tussen de twee schilders. Iedere kunstenaar heeft natuurlijk te maken met de voorliggende stromingen. In het geval van Schumacher en Wool is het afzetten tegen representatieve schilderkunst een belangrijk uitgangspunt in hun vroege carrière. Op latere leeftijd bevrijdden beiden zich steeds meer van hun eigen richtlijnen.
~
~
Wat opvalt is de overeenkomst tussen de wording van Schumacher’s Art Informel en Wool’s Provisional Art. Waar Schumacher’s inspiratie voortkwam uit de Amerikaanse Action Painting en Franse Tachine beweging, zocht Wool in zijn werken vanaf de Word Art serie de inspiratie van de straat. In een later stadium maakt bij beiden de meester zich eigen van het ruwere ideaal van de kunststroming en worden technieken versmolten tot een geheel persoonlijk corpus.
Emil Schumacher – Das Erlebnis des Unbekannten • ed. Ernst Gerhard Güse • Hatje Cantz • 504 pagina’s • 49,80 euro • ISBN 978-3-7757-2082-3 • 4 sterren
Wool • Ed. Hans Werner Holtzwarth • TASCHEN • 424 pagina’s • 49,99 euro • ISBN 978-3-8365-3562-5 • 4 sterren